Işık SERTOĞLU

30.12.2015

Biliyorsan da bilmiyormuş gibi yapıver beni rencide etme 🙂

Hepimiz sosyal medya platformlarını kullanıyoruz. Üstelik bu kullanım artık hayatımızın çok büyük bir bölümünü kaplar hale geldi. Bir yere oturmaya gittiğinizde elinde telefon olan birini gördüğümüzde bir sosyal medya platformunda olduğunu düşünmemek neredeyse imkansız. Kendinizi düşünün bir kere mesajlaşmak için bile WhatsApp’ı kullanıyorsunuz, oynadığınız oyunlara Facebook üzerinden bağlanıyorsunuz, çektiğiniz fotoğrafların hepsine “Instagram’a koyabilir miyim?” diye bakıyorsunuz. Ve bu böyle devam ediyor. Daha birçok örnek verebilirim bununla ilgili. Peki, bu kadar hayatımızın merkezine alıp kullandığımız bu platformları ne kadar iyi tanıyoruz diye düşünmeye başladım. Bu düşünceyle de size belki bildiğiniz belki de bilmediğiniz bilgileri anlatmaya heves ettim.

Mesela Facebook’u ele alalım. Arama motorlarında Facebook’la ilgili bilmediklerimizi öğrenmek için araştırma yapmaya çalıştığımızda genelde kullanıcıya yardımcı olacak şeyler değil de Facebook’un kuruluşu, nasıl kurulduğu, şu anda ne durumda olduğu gibi bilgiler çıkıyor.

Ben de bir Facebook kullanıcısı olarak bunlardan çok daha fazla merak ettiğim ve kullanırken işime yarayacak bilgiler olmalı diye düşünerek başladım bu yazıya. En sık kontrol ettiğimiz, dedikoduları aldığımız, arkadaşlarımızın doğum günlerini hatırlamamızı sağlayan sosyal medya hesaplarımızın başında geliyor Facebook.

 

Facebook’da bir sayfayı beğendiğimiz zaman sayfanın tüm paylaşımları haber kaynağımızda gözükmez. Beğendiğimiz sayfanın popüler veya Facebook’un algoritması doğrultusunda uygun olan paylaşımlar haber kaynağımıza düşüyor. Eğer siz bu beğendiğiniz sayfanın bütün paylaşımlarını görmek ve hiç birini kaçırmak istemiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Beğendiğiniz sayfaya girerek sayfanın sağ üst köşesinden ilgi alanlarınıza eklemek yeterli olacaktır. Bu şekilde sayfanın paylaştığı her şey sizin ana kaynağınızda gözükecek ve siz hiç bir şeyi kaçırmamış olacaksınız.

 

Facebook’da bir arkadaşınızı veya bir kişiyi aradığınızda hesabınız bunu kaydediyor. Sonra eskiden yapmış olduğunuz bu aramaları bulmak isterseniz kendi sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan aşağı doğru olan ok sembolüne tıkladıktan sonra orada hareketler dökümünü seçmeniz gerekiyor. Daha sonra sol menüden “Ara” kısmını seçtiğinizde aradığınız kişileri görmeniz mümkün oluyor. Daha sonrasında ise buradan isterseniz o kişinin sayfasına tekrar gidebilir yada gözükmesini istemediklerinizi kaldırabilirsiniz.

 

Facebook’da ki bir arkadaşınız çok fazla paylaşım yapıyor ve bütün haber kaynağınızı dolduruyor olabilir. Siz bu paylaşımları görmekten sıkılmış ama arkadaşınızı da listenizden çıkarmak istemiyor olabilirsiniz. O zaman yapmanız gereken şey paylaşımlarından birinin sağ üst köşesine tıklayarak “takibi bırak” kısmını seçmek kadar basit. Böylece arkadaşınız hem listenizde ekli kalacak hem de sıkıldığınız paylaşımları görmemiş olacaksınız. Tabi ki istediğiniz zaman yine sayfasına girerek neler paylaştığını görebilirsiniz.

 

Bu da yine Facebook’la ilgili önemli bir ayrıntı. Hesabınıza sizin dışınızda biri girerse tabi ki bunu öğrenmek isteyeceksiniz. Birinin girip girmediğini denetlemeniz için yapmanız gereken şey sayfanızın sağ üst köşesinden ayarlar kısmına oradan güvenlik ayarları bölümündeki giriş bildirimlerini açık olarak işaretlerseniz başka bir cihazdan giriş yapıldığında hem bildirim hem de mail yolu ile size bilgi verilecektir.

 

Benim başıma gelen bir olaydan yola çıkalım bide. Arkadaşlarınız sizi istemediğiniz fotoğraflara veya videolara etiketliyor olabilir. Bunu engellemek için kendi sayfanızın sağ üst köşesinde bulunan ayarlar kısmına girerek “zaman tüneli ve etiketlenme” bölümündeki etiketlenme onayını açık bırakmanız yeterli olacaktır. Böylece bu sorununda önüne geçmiş olduk.

 

Bir de yine benim başıma sıkça gelen bir şey daha. Sürekli gelen oyun istekleri nasılda can sıkıcı oluyor. Ama bundan kurtulmanın da yolu çok kolay bildirim geldiğinde “x’’ işaretine tıklayarak kapat demek. Bir daha o can sıkıcı oyuna ait hiç bir bildirim almayacaksınız.

 

Peki, önüne geçebildiğimiz bu durumları açıkladım ama bir de önüne geçemeyeceğimiz bir şey var. Onu da açıklayayım ki bu kadar şey söyledin de bir şu destan gibi yazıya bunu yazamadın mı demeyin.

 

Bu da bazen can sıkıcı olabilen bir durumla ilgili elbette. Facebook hesabınız açıkken başka bir siteye girdiğinizde mesela bu site bir alışveriş sitesi olabilir Facebook bu siteyi hemen hafızasına kaydediyor ve sizin ana sayfanızda bu site ile ilgili reklamlar vermeye başlıyor. Tabi ki bu can sıkıcı olduğu kadar bazen de işinize yarayabiliyor. Yani en azından ilgi alanınıza giren bir şey ile ilgili reklam görmüş oluyorsunuz ve daha önce almak için arayıp ta bulamadığınız ürün 10 gün sonra karşınıza çıkan reklamda beliriveriyor. Veeeee tabi ki hemen girip alıyorsunuz. Eeee bu durumda da bize de düşen alan memnun satan memnun diyerek konuyu kapatmak.

Reklam