Biz yani YPMC Media “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nde gerçekleşecek toplumsal farkındalığı artırma çalışmalarını tamamladık. Projeyi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına gerçekleştirdik.

Engelli bireylerin toplumda ötekileştirilmesinin önlenmesi amaçlayan projeyi YPMC Media Proje Koordinatörü Ayşe Sönmez geliştirdi ve yürüttü. Farkındalık çalışmaları kapsamında 3 farklı engeli öne çıkaran iletişim malzemeleri hazırladık.

İşitme engelli bireyler ötekisizleştirilmesi için bir video klip prodüksiyonu yaptık. Ötekisiz Yaşayabiliriz Video Klibi  Video klip fikrimizi ünlü ve yetişkin kişilerin işitme engelli çocuklarla şarkıyı “işaret dilinde” söylemeleri üzerine geliştirdik. Eski Bando müzik grubunun “Biz Rengarengiz” adlı şarkısı sözleri ve özellikle “ Farklı ve eşitiz biz, Yalnız ve birlikteyiz, Hayal et dünyayı nefretsiz, Yaşayabiliriz biz ötekisiz. ” paragrafı bizi çok etkiledi. Hemen grup üyeleri Eda Baba, Güney Marlen, Şansal Aktaş, Volkan Coşar, Cihan Kahvecioğlu görüştük. Grup şarkılarının bir toplumsal sorumluluk çalışmasında kullanılmasından mutluluk duyacaklarını söylediler.

Fikir ve müzik hazırdı. Sıra oyunculara gelmişti. Çocuk oyuncular için İstanbul Halıcıoğlu İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri ile iletişime geçtik. Fikrimizden öğrenciler de, veliler de ve hatta çocukların öğretmenleri de çok hoşlandılar. Ünlü ve yetişkin oyuncular için onlarca isimle görüştük. Projemize görüştüğümüz herkes memnuniyetle destek vereceğini söyledi. Ancak tarih ve saat işin içine girince durum değişti. Çok yoğun bir çalışma temposu içerisinde olsalar da belirttiğimiz tarihte özveride bulunup video klip çekimlerine 5 tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu katıldı. Çekimlerde Eski Bando’da yer aldı.

Video Klip çekimlerinde Perran Kutman, Merve Sevi, Serkan Ercan, Orçun Kaptan ve Eski Bando işitme engelli çocuklarımız ile işaret dilinde şarkıyı söyledi. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Tuna Orhon da desteği ve katkıları ile bizi yalnız bırakmadı.  Ancak işitme engeli olmayan yetişkinlerin işaret diline, çocukların da kameraya yabancılığı bizi biraz endişelendiriyordu. Fakat usta oyuncuların mesleklerine, bu mesleğe emek verenlere saygısı ve sevgisi bize bu endişelerimizin ne kadar yersiz olduğunu gösterdi. Çocuklarınsa hepimizi şaşırtan doğal yetenekleri ve azimleri anlatmakla bitmez. Tüm oyuncularımıza bize sağladıkları destek için minnet borçluyuz. Yapımını büyük bir keyifle yaptığımız klibin yönetmenliğini Evren Topaloğlu yaptı. Line prodüktörlüğünü de Mesut Tasasız gerçekleştirdi.

Projemiz kapsamında görme engelli bireyler için de başta sinemalarda yayınlanması için bir video spot hazırladık. Farklı Değiliz, Eşitiz Reklam Spotu Spotta görme engeli olsun ya da olmasın herkesin aynı duyguları hissettiğini ve aynı tepkileri verdiğini vurgulamaya çalıştık. Ekranda film akarken birden ekranı karatıp sesli betimleme ile filmin anlatılmasına geçtik. Filmin görüntüsüne döndüğümüzde kamera artık sinema koltuklarındaydı. Ekranda görme engeli olan ve filmi kulaklık aracılığı ile sesli betimlemesini dinleyerek seyreden görme engelli bir kişi ile diğer seyircilerin filmin komik bir anına aynı anda ve aynı şekilde güldüğünü gösterdik.

Bizlere video spotun 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Türkiye’de 200 yakın sayıdaki sinema salonlarında ve tüm seanslarda gösterilmek üzere Cinema Pink destek oldu. Destekleri için Cinema Pink yönetimine çok teşekkür ediyoruz.

Bedensel engelli bireylerin ötekisizleştirilmesi için farkındalık çalışmalarımızı da outdoor’a taşıdık. Bu konuda iki farklı afiş ve billboard tasarladık.

Ötekisizleştirmeden yaşayabileceğimizin farkındalığını oluşturmak için hazırladığımız iletişim kampanyasının tüm faaliyetleri 3 Aralık 2015 ve sonrasındaki haftada gerçekleşecek.

 

Reklam